Jak wygląda współpraca z fotografem ślubnym? Poznaj szczegóły!

Współpraca z fotografem ślubnym

Rozmowa/Spotkanie przed rezerwacją terminu

Dzień ślubu to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu! Nic dziwnego, że jako Nowożeńcy podchodzicie do przygotowań z ogromną pieczołowitością. Kiedyś największą pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu będą fotografie. Powinny być wyjątkowe – uwieczniać większość istotnych elementów uroczystości, Parę Młodą, Gości i oczywiście emocje. Dlatego właśnie zajmuję się reportażem ślubnym. Kocham te wszystkie wspaniałe emocje, które są wszechobecne TEGO DNIA. Chętnie sfotografuję także Wasz ślub. Jeżeli macie wątpliwości, czy będą odpowiednią osobą do tak ważnej roli, spotkajmy się 🙂 Porozmawiamy o Waszych oczekiwaniach i z pewnością wybierzemy już pierwsze pomysły.

Fotograf w dniu ślubu – umówienie terminu

Jeżeli tylko poznacie datę ślubu, to koniecznie dajcie znać 🙂 Im szybciej zarezerwujemy termin, tym lepiej. Większość uroczystości ślubnych odbywa się w sezonie letnim. Wtedy mam najwięcej zleceń – zdarza się, że przez całe wakacje, weekend w weekend. Zatem zapraszam do kontaktu jak najszybciej. Następnie będziemy musieli podpisać umowę. Brzmi bardzo poważnie, ale to dokument, który ani trochę nie jest skomplikowany. Po prostu formalnościom musi stać się zadość. Dokonanie rezerwacji wiąże się z wpłatą zaliczki o wartości ⅓ kwoty całego zlecenia.

Sesja narzeczeńska – tak czy nie?

Oczywiście ja nie odpowiem za Was na to pytanie 🙂 Z doświadczenia jednak wiem, że warto. Wiele Par Młodych, które fotografowałem, zdecydowała się na sesję narzeczeńską i absolutnie tego nie żałują! To także świetna okazja byśmy poznali się lepiej, a dla Was – super czas na “trening”. Nie wszyscy swobodnie czują się przed aparatem, ale to, jak wiele innych rzeczy, można wyćwiczyć. Sesja narzeczeńska to świetny na to sposób. Gwarantuję, że dołożę wszelkich starań, byście czuli się przy mnie dobrze. Myślę, że miło spędzimy dzień, a efektem tego będą piękne zdjęcia, które kiedyś z rozrzewnieniem będziecie wspominać już jako mąż i żona 🙂

Ile kosztuje usługa fotografa ślubnego?

Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy 🙂 Ceny zaczynają się już od 3 tysięcy złotych – to podstawowa kwota, w której zawiera się jeden dzień ślubu (praca ok. 12 godzin) oraz kilkaset fotografii. Jeżeli w grę wchodzi dodatkowa sesja (innego dnia niż dzień ślubu), dłuższy pobyt podczas uroczystości, dojazd w odległe miejsce, wesele dwudniowe itd. to wówczas kwota nieznacznie wzrośnie. Wyceny dokonuję na etapie rezerwowania terminu lub podczas spotkania wstępnego, o ile do takowego dojdzie.

Jak fotograf dostanie się na ślub?

Na uroczystość przyjeżdżam sam. Nie chcę dokładać Wam roboty 🙂 Przybywam zawsze wcześniej, byśmy byli spokojni o to, że wszystko uda się wykonać w zaplanowanym czasie. Na uroczystość (lub wcześniej na przygotowania do domu Panny Młodej i Pana Młodego) docieram własnym samochodem, także jeżeli wesele odbywa się daleko od mojego miejsca zamieszkania. Jeżeli trasa jest długa i będę potrzebował noclegu, to koszty te doliczę do zlecenia, oczywiście o wszystkim dokładnie Was informując.

Co fotografować przed samym ślubem?

Tak jak wspomniałem – możemy umówić się wcześniej np. w domach Młodych, by tam sfotografować przygotowania. Takie zdjęcia z “backstage’u” są bardzo atrakcyjne – tak naprawdę ciężko mi wyobrazić sobie dobry reportaż bez tego etapu. Uwielbiam to misterne wykonywanie makijażu, wiązanie krawatu itd. To początek czegoś pięknego 🙂 A potem przychodzi czas na tzw. “first look” – to dopiero wyjątkowa sprawa! Gdy Nowożeńcy spotykają się po raz pierwszy w pełnym ślubnym looku, zazwyczaj bardzo się wzruszają. Najczęściej jednak widzą się gdzieś w przelocie i nie mają nawet chwili dla siebie, np. by skomplementować ze łzami w oczach, jak pięknie wyglądają. Dlatego gorąco zachęcam do spotkania tzw. “first look” – gdzieś na uboczu, bez świadków. To może być park w drodze do kościoła, ogród za domem. Młodzi stają przed sobą i nikt przez chwilę nie zakłóca ich spokoju. No może tylko ja, choć robię wszystko, by być niewidzialnym 🙂

Jak długo fotograf pracuje w dniu ślubu?

I znowu – to zależy 🙂 Zazwyczaj pracuję maksymalnie 12 godzin. Jestem do dyspozycji Młodych przed uroczystością (przygotowania + first look, sprawdź wyżej) oraz w trakcie. Nie pominę żadnych istotnych elementów. Zdarzało się jednak, że Nowożeńcy oczekiwali, bym fotografował dłużej – nie ma najmniejszego problemu. Wszystko ustalimy przed podpisaniem umowy – jestem elastyczny i dostosuję się do Waszych oczekiwań. W końcu to Wasz wielki dzień i to zaszczyt Wam w nim towarzyszyć 🙂

Jak długo trzeba czekać na zdjęcia od fotografa ślubnego?

Przyznam szczerze, że zawsze po uroczystości ślubnej, przy której pracuję, staram się zająć zdjęciami jak najszybciej. Wiem, że Para Młoda i ich Goście nie mogą się doczekać. Poza tym ja sam jestem piekielnie ciekawy efektu. Zastrzegam sobie 40 dni roboczych na dostarczenie Parze Młodej gotowej paczki zdjęć. Nie zdarzyło mi się jednak, by jacyś Klienci tyle czekali.

Ile zdjęć dostarcza Parze Młodej fotograf ślubny?

Całe mnóstwo! Tak dużo, że ciężko będzie Wam obejrzeć wszystkie podczas jednego posiedzenia 🙂 Zazwyczaj dostarczam zdecydowaną większość fotografii, które wykonam (kilkaset). Minimalna liczba, którą deklaruję w umowie, wynosi 300 fotografii. Nie znajdziecie jednak zapisku o maksymalnej liczbie – nigdy jej nie podaję. Bo po co się ograniczać, prawda? 🙂 Fotografie, które dostarczam, opowiadają historię. Są spójne, stanowią całość. Nie są zbitkiem przypadkowych zdjęć. Pamiętam o tym na etapie produkcji oraz postprodukcji. Zdjęcia przekazuję w formie elektronicznej (na pendrive’ie) oraz w formie tradycyjnej – pięknie zapakowane. Bo to piękna pamiątka przecież i w pełni na nią zasługujecie! Dostaniecie również ode mnie slideshow (pokaz zdjęć z podkładem muzycznym), który idealnie nadaje się do publikacji w mediach społecznościowych. Bo tym wyjątkowym wydarzeniem w Waszym życiu po prostu warto się pochwalić!

Sesja ślubna – w dniu ślubu czy innego dnia?

Decyzja należy do Was 🙂 Jeżeli innego dnia będziecie mieć w sobie dużo zapału i werwy – to jasne! Działajmy. Wiem też, że sesja wykonana w dniu ślubu (podczas wesela, które Nowożeńcy opuszczają na krótki czas) także się sprawdza. Takie zdjęcia najlepiej wykonać w plenerze. Zaplanujemy to na etapie rezerwacji – pewnie macie swoje wymarzone, piękne miejsce. Jeżeli nie – polecę Wam listę super miejscówek idealnych na ślubny plener.

Sesja rodzinna w dniu ślubu – tak czy nie?

Oczywiście, że tak! Zróbmy to! Uwielbiam sesje rodzinne – bo to targowisko najpiękniejszych emocji skumulowanych na małej powierzchni w krótkim czasie. Podczas uroczystości na pewno uda nam się wygospodarować pół godziny, by zrobić trochę zdjęć rodzinnych. Możemy to zrobić w specjalnie zaplanowanym do tego miejscu (omówimy na etapie rezerwacji) lub po prostu przy stole albo przy sali weselnej.

Fotograf ślubny – czy zawsze może publikować zdjęcia w swoim portfolio?

Bardzo chętnie chwalę się swoimi pracami – w końcu kocham to robić, a udane sesje pozwalają mi zyskać nowych zleceniodawców. Nie zdarzyło mi się, by któraś Para Młoda nie wyraziła zgody na publikację swoich zdjęć w moim portfolio. Jeżeli jednak taki głos by się pojawił – w pełny bym to uszanował 🙂